niedziela, 17 lipca 2016

Krwawnica pospolita - cudo na łące!




Opis


Krwawnica pospolita to wyjątkowo piękna i atrakcyjna bylina o strzelistym pokroju, której sztywne, wzniesione pędy kwiatostanowe mogą osiągać wysokość od 1-1,5 m., aż do ok. 2 m. u starszych egzemplarzy, rosnących w wyjątkowo sprzyjających warunkach. Z mocnego korzenia roślina rozwija wiosną luźną rozetę sercowato-lancetowatych, owłosionych liści, z której na początku lata (VI) wyrasta długi, sztywny, lekko owłosiony i ulistniony (liście mniejsze niż u podstawy i bardziej lancetowate) pęd kwiatostanowy, na którym rozwijają się niewielkie, intensywnie ubarwione, różowo-fioletowe kwiaty, zebrane w długie, gęste, kłosowe kwiatostany. Na roślinie kwiaty pojawiają się sukcesywnie aż do końca lata (VIII), stanowiąc niezwykle mocny akcent kolorystyczny letniego ogrodu. Kwiaty są nie tylko piękne, ale też miododajne, dlatego zwabiają mnóstwo owadów zapylających w tym motyli i pszczół. Krwawnica na dobrym stanowisku silnie się rozrasta, tworząc z czasem dużą, dorodną kępę. Roślina posiada mocny, drewniejący, głęboko sięgający system korzeniowy, dlatego mimo iż preferuje wilgoć, dobrze radzi sobie również z przejściową suszą.

Biologia i ekologiaEdytuj

Bylinahemikryptofit. Roślina wilgociolubna, rosnąca w skupiskach, mrozoodporna. Rośnie na mokrych łąkach, w rowach, nadbrzeżnych zaroślach, na moczarach i brzegach wód. W klasyfikacji zbiorowisk roślinnych gatunek charakterystyczny dla All. FilipendulionAss. Lythro-Filipenduletum[3]. Kwitnienie od czerwca do sierpnia. Roślina miododajna, kwiaty są chętnie odwiedzane przez motyle i pszczoły zbierające nektar z dna kwiatowego. Nasiona powstają wyłącznie w wyniku zapylenia krzyżowego[4]. Drobne nasiona rozsiewane są przez wiatr. Jest jedną z roślin żywicielskich gąsienic motyla postojka wiesiołkowca.

ZastosowanieEdytuj

Roślina leczniczaEdytuj

Surowiec zielarski
Ziele krwawnicy (Lythri herba) – wysuszone, całe lub rozdrobnione, kwitnące szczyty pędów. Surowiec powinien zawierać nie mniej niż 5,0% garbników w przeliczeniu na pirogalol[5]. Zawiera alkaloid kriogeninę i glikozyd salikarynę. Zawiera też garbniki, w związku z tym wykazuje działanie ściągające[6].
Działanie
Przeciwgorączkowe, przeciwzapalne i rozszerzające naczynia krwionośne[potrzebny przypis].

Roślina ozdobnaEdytuj

Uprawiana w ogródkach wodnych jako bardzo dekoracyjny element brzegów zbiornika i próchnicznych rabatach. Rozmnaża się ją przez podział korzeni i sadzonki pędowe oraz wysiew nasion. Lubi stanowiska słoneczne nad brzegami wód lub na wilgotnych rabatach.
https://pl.m.wikipedia.org/wiki/Krwawnica_pospolita

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz